Egyre otthonosabban érezheti magát a kupa Kolozsváron

Döntőhöz méltó küzdelmet hozott a labdarúgó Román Kupa fináléja: szerda este a Kolozsvári CFR a címvédésért, a Vaslui-i FC pedig története első trófeájáért utazott Jászvásárra, motivációban nem volt hiány.

A mérkőzést Alexandru Deaconu vezette, és egyáltalán nem volt könnyű dolga – a tüzes mérkőzésen az „öngyújtós játékvezető” hibáinak a leltára ezúttal sem hízelgő, de szerencsére a meccs önmagában látványosabb volt, mint a bíráskodás.

A Vaslui Hăisan – Milanov, Papp, Gladstone, Hugo Luz – Gheorghiu, Pavlovici, R. Costin, L. Sânmărtean – Wesley, Burdujan felállással kereste a kupagyőzelem útját, a kolozsváriak pedig Nuño Claro – Panin, Cadu, Piccolo, Edimar – Peralta, G. Mureşan, Culio – Deac, De Zerbi – Y. Kone formációban álltak a címvédés kapujában.

Bár rögtön az első félidő első percében megvillant Wesley, az első játékrész mégis kolozsvári fölényt hozott. A Mandorlini-gárda többet birtokolta a labdát és többet is támadott, de a sárga-zöldek állták a sarat. A 21. percben ismét veszélyeztettek a moldovaiak, Sânmărtean és Burdujan a bal szélen megléptek, a labdát végül Raul Costin küldte kapura és Clarónak bravúrra volt szüksége.

A 34–35. percben a Gépész utcaiak dobogtatták meg a szíveket, ugyanis előbb Deac kerül gólhelyzetbe, majd két egymást követő szögletbeadás után Cadú küldi kapu felé a labdát, amely úgy dönt, hogy a kereszléc fölött néhány centivel elhagyja a pályát és nem akad meg a hálóban.

A második játékrészre elfogyott a CFR: a Vaslui újítani tudott, a kolozsváriak fantázia-válságba kerültek és egyre inkább ellentámadásokra építettek. Nem feltétlenül önszántukból, hanem mert az ellenfél annyira támadott, hogy a védekezésre kellett összpontosítaniuk Cadúéknak. A moldovaiak játékában nagy szerepet játszott a Sânmărtean helyébe érkező Miliszavljevics, aki bizonyos tekintetben a mérkőzés főhőse, de erről később.

A 67. percben a Vaslui Gladstone révén eljutott a kapufáig, két perc múlva pedig Clarónak ismét nagyot kellett nyújtózkodnia ahhoz, hogy a játékszer ne jusson el Burdujanhoz. A 77. percben Gheorhiu távoli bombája okozott némi pulzusnövekedést, Claro ugyanis a gólvonalon egy pillanatra kiejtette a labdát a kezéből. A továbbiakban Wesleynek volt még egy nagy helyzete, de a próbálkozás ezúttal is megkímélte a kolozsvári kaput.

A 85. percben Peraltát Bottone váltotta, majd két perc múlva a Vaslui is cserélt: Zmeu kapott játéklehetőséget, Milanov pedig pihenési lehetőséget. A lehetőségek sora folyatódott: újabb néhány lefutás után mindkét csapat további fél órára érvényes lehetőséget kapott Deaconutól, mert a 90 perc nem volt elegendő egyetlen gólhoz sem.
A kétszer tizenöt perc sem hozta vissza a CFR fölényét, bár a 102. percben Deac ismét megzörgethette volna Hăisan kapuját Bud fejjel továbbküldött labdájából. Burdujan és Wesley korábbi akciói azonban legalább ennyire veszélyesek voltak. A hosszabbítás második félidejére mindkét csapat alábbhagyott – de ez még mindig Vaslui-irányítást jelentett. Nicolae Dică a végső sípszó előtt két perccel lépett pályára, gyakorlatilag azért, hogy tizenegyest rúgjon.

A mindent eldöntő büntetők sorát a Vaslui kezdte Miliszavljevics révén. Claro védett, és Mureşan betalált. Ezután a Vaslui lépéshátrányban settenkedett a CFR után. Részükről Zmeu, Raul Costin, Burdujan és Wesley talált be, a kolozsváriak színeiben pedig Nicolae Dică, Deac, Bud és záróakkordként Cadú is megzöregette a hálót. A szemfülesek már rájöhettek, hogy Miliszavljevics miért főszereplő.

A CFR sorozatban harmadszor tudhatja magáénak a Román Kupát, és az idei évadot a 2008-ashoz hasonlóan száz százalékosan sikeresnek könyvelhetik el: a bajnoki cím után a kupa is a vasutasoké. A CFR hat éve küzdötte fel magát az élvonalba, és a hatodik trófeáját vághatta zsebre.

A csapat és a vezetőség szeretettel vár mindekit csütörtökön 20.30 órára a Gépész utcai stadionba, ahol játékosok és szurkolók együtt ünneplik a bajnoki cím és a kupa megszerzését.